Η εγγραφή μαθητών στην Α? τάξη του Μουσικού Γυμνασίου -ΓΕΝΙΚΑ PDF Εκτύπωση E-mail
Πέμπτη, 08 Νοέμβριος 2012 10:12

Η εγγραφή μαθητών στην Α? τάξη του Μουσικού Γυμνασίου γίνεται μετά από μια διαδικασία επιλογής, στην οποία δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι οι απόφοιτοι της ΣΤ? τάξης του Δημοτικού σχολείου, χωρίς να είναι απαραίτητη η γνώση της μουσικής. Οι γονείς των μαθητών που ενδιαφέρονται να φοιτήσουν τα παιδιά τους στην Α? τάξη του Μουσικού Γυμνασίου πρέπει να υποβάλουν αίτηση το διάστημα 10-31 Μαΐου. Η διαδικασία επιλογής γίνεται το μήνα Ιούνιο (μεταξύ 15-30) και περιλαμβάνει ειδικές ασκήσεις αξιολόγησης (tests), από επιτροπή εκπαιδευτικών που ορίζεται από το Υπουργείο Παιδείας. Οι εξετάσεις αυτές έχουν χαρακτήρα ατομικής συνέντευξης, με σκοπό τη διαπίστωση της δυνατότητας των μαθητών να μάθουν μουσική και όχι εάν γνωρίζουν μουσική.